O Mořském světě

Stálá expozice Mořský svět byla založena na pražském Výstavišti v roce 2002. Od svého otevření se neustále vyvíjí, přibývají nové druhy živočichů i nové nádrže.
 V roce 2003 byla expozice rozšířena o korálovou jeskyni, která nabízí úžasný pohled do pestrého podmořského světa korálových útesů. Jeskyně je 25 m dlouhá a obsahuje 10 atypických akvárií zabudovaných v umělé skalní stěně, na jejíž výrobu byla dovezena jedinečná technologie z USA.
 
V roce 2005 byla otevřena obří nádrž – největší v České republice. Jedná se o nádrž o objemu 100.000 litrů mořské vody, na jejíž výrobu byly použity  3 tuny mořské soli. Prosklená plocha u ní tvoří celkem 8 m. Nádrž využívá nejmodernější filtraci, kterou projde během 1 hodiny 60.000 litrů vody. Speciální osvětlení dokonale nahrazuje přírodní sluneční paprsky a přes noc i svit měsíce. Celková cena nádrže se vyšplhala na 10 mil. Kč. Svůj domov zde mimo jiné našly celkem tři druhy žraloků.
Na konci roku 2006 přibyly dvě nové nádrže:
První má 50.000 litrů vody a obrovský tlak vody drží 15 cm silné plexisklo o rozměrech 3x6 m, k jehož instalaci byla nutná asistence jeřábu. Tématicky je laděna ve stylu historické lodi Bounty.
Druhá nádrž je o objemu 15.000 litrů vody a její ozdobou je model majáku, vytvořený podle skutečné stavby, která byla postavena v roce 1870 na mysu Hatteras v Severní Karolíně v USA.

Náklady na obě nádrže přesáhly částku 20 milionů Kč.
Spolu s nádržemi si svou premiéru odbyla i podlahová projekce - PoolSystem. Na míru připravený efekt je promítán na podlahu ze zavěšeného datového projektoru, kde je umístěn i senzor snímající pohyb návštěvníků po podlahové projekci. Návštěvník tedy mění projekci vlastním pohybem.
Ačkoliv náklady na pořízení projekce se vyšplhaly přes půl milionu Kč, rozhodli jsme se pro její zakoupení téměř ihned po jejím představení na výstavě v německém Norimberku. Mořský svět je jedinou firmou, která má tuto prezentaci nainstalovanou nastálo a nevyužívá ji ke komerčním účelům.

        

V roce 2007 získal Mořský svět Statut zoologické zahrady vydaný Ministerstvem životního prostředí.  
V říjnu 2008  byla pro návštěvníky otevřena nová, unikátní průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů sladké vody. Domov v ní našly převážně druhy ryb z Jižní Ameriky, namátkou můžeme jmenovat vrubozubce, arowany či plodožravé piraně. Nádrž mimo ryb hostí i tři druhy vodních želv.

V témže roce byl dokončen unikátní projekt duševní relaxace „Vesmírná laguna“ ve spolupráci s psychologem a výtvarníkem Zdeňkem Hajným. Součástí tohoto ojedinělého projektu i největší záhněda v ČR vážící 250 kg. Celý prostor je kompozičně osázen drahými kameny – křišťály, ametysty a záhnědami. Na speciálním obraze umístěným uprostřed kompozice se prolínají záběry z Hubbleova teleskopu, které poskytla NASA, a záběry z mořských hlubin spolu s obrazy Zdeňka Hajného. Dále je možnost projekce několika přírodovědných snímků. Smyslem projektu je navodit relaxační a terapeutické působení, kde si lidé mohou pomocí duševní relaxace obnovit svoji životní energii.

Interiér Mořského světa je ozdoben jednou z největších ručních nástěnných maleb v Evropě o rozměrech 2.700 m2. Autoři maleb jsou členové Unie výtvarných umělců – pánové Přemysl Šmíd a Miloš Zeithammel. Malba zobrazuje rozmanité výjevy z mořského života.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.